Seznamte se s lektorkou programu

 

Ing. Pavlína Boučková

 

Boučková PavlínaToto čtení klidně přeskočte. Je možná zbytečně zdlouhavé a až příliš osobní. Ale mám názor, že pokud se někdo někde nějakému lektorovi svěří do péče, má právo mít možnost vědět o něm trochu více, než je výčet absolvovaných školení. Snažila jsem se popsat cestu, která mě sice klikatě, ale vytrvale vedla k lektorství paměti. Tedy o tom, že mám ráda squash a snowboard, ač na to vůbec nevypadám, samozřejmě nepíši!

 

O mně, aneb 5 setkání, která mě dovedla k profesi trenérky paměti

 

1. setkání s pamětí jsem si uvědomila, když se mi dostal do rukou můj posudek od třídní profesorky na vysokou školu. Stálo tam: Pamatuje si lehce a dlouhodobě. Lehce? Ne, že by mě posudek nepotěšil, ale měla jsem pocit, že mi hlava vědomosti vůbec nebere a okamžitě zapomínám. Z tohoto zážitku a dalších zkušenostech z mé praxe lektorky paměti jsem si záhy vyvodila závěr – Téměř každý si myslí, že je jeho paměť horší, než ji vnímá okolí (samozřejmě tím myslím osoby s nediagnostikovanou mozkovou demencí).

 

2. setkání bylo smutnější. Kamarádovi před mnoha lety při šnorchlování rozdrtil část lebky lodní šroub. Dlouhé dny v bezvědomí, lékaři mu nedávali velkou šanci na přežití, a když, tak pouze s těžkými trvalými následky. Z kómatu se probral místo top managera tříletý hoch. Neuměl číst, psát, koktal, měl omezené vidění. Před úrazem byl ve skvělé fyzické i psychické kondici. Díky své přítelkyni a skvělým kolegům v zaměstnání byl do dvou let zase ve formě a naplno vykonával svou původní práci. Od té doby vím naprosto jistě, že mozek má schopnost neuvěřitelné regenerace.

 

3. setkání V jednom dost exponovaném období mě postihlo několik nepříjemných životních ran téměř současně. Začala jsem najednou zapomínat, nepamatovala si časové souslednosti. Došlo mi, že paměť je velmi ovlivňována stresem. O to víc mám od té doby ráda dobrou náladu a tvrdě si ji bráním!

 

4. setkání proběhlo v roce 2007 na semináři Michaely Karsten. Tato světová šampionka v paměťových metodách měla velmi zajímavou přednášku. A na ní jsem si uvědomila, že vlastně neřekla nic nového a drtivou většinu paměťových metod jsem používala jaksi živelně buď já ve škole, se svými dětmi, nebo mí rodiče a má babička v mém dětském věku. Jak? Neomezovali mě v myšlenkách, nesmáli se mi a podporovali mou fantazii. Uvědomila jsem si, že i neškolený člověk hodně o paměťových metodách ví aniž to ví – stačí jen někdy uvědomit si pár věcí. Koupila jsem si její knihu, pak knih více a trénování paměti mě prostě chytlo. Prvními obětmi se staly mé děti. S radostí jsem zjistila, že jim tyto metody ve škole pomáhají a fungují! A že to je činnost, které bych se chtěla opravdu věnovat. V únoru 2010 jsem konečně složila zkoušky u Společnosti pro trénování paměti a mozkový jogging a stala se certifikovanou trenérkou paměti 1. stupně.

 

5. setkání mě nasměrovalo již na vážnou dráhu trenérky paměti. Seznámila jsem se s René Müllerem. Člověk, který je prototyp génia na poli paměťových metod, běžný praktický život malinko pokulhává – René promiň :-). Přes 15 let hloubá nad paměťovými metodami v srdci svého nenápadného domku v Brně a dosahuje skvělých výsledků. Zasvětil mě do metody ZIP a naše spolupráce se rozšířila. Stali jsme se zakládajícími členy společnosti Memory21. René je důkaz toho, že všichni největší machři v oboru nemusí být mediálními hvězdami.Nyní se snažím své zkušenosti předávat dále formou přednášek, seminářů, pravidelných kurzů či publikační činnosti. Nejraději ale poskytuji soukromé konzultace – hlavně studentům – ty mi dávají možnost více proniknout do myšlení klienta a tím mu pomoci využít paměťové metody více na míru. Můj syn mi jednou řekl: „Maminko, ty podvádíš, nic nového neučíš“, opravdu vlastně nic nového neučím. Já totiž vlastně vůbec neučím. Jen s pomocí klienta vymýšlím, jak na ty informace, aby mu v hlavě zůstaly. A aby uměl sám metody v dalším životě používat. A lidé přijdou, nepamatují si. Odejdou – a pamatují si.A o tom trénování paměti podle mne je!

CzechoEduca s.r.o. (2020) všechna práva vyhrazena